Ображений, навмисне приниження честі та гідності людини

В еру соціальних мереж та з'ясування стосунків через ЗМІ все частіше трапляється ситуація, коли прокинувся собі вранці, заварив ароматної кави, зазирнув у улюблену соціальну мережу, а там...

Ти, з райдужним описом вчинків чи рис характеру та інших «гріхів». Що цікаво, що в житті цього точно не було. Біль, розпач, бажання розповісти кожному, що все не так, сором і навіть небажання виходити у світ — ось що, за розповідями постраждалих, відчувають ті, кого це стосується. Відомі випадки, коли люди накладають на себе руки - це найбільш трагічно, невідворотно.

У чому ж різниця між оцінним судженням, наклепом, образою та як діяти людині в такій ситуації, розповіли «Закон і Бізнес» у Хмільницькому районному суді.

Почнемо з наклепів: це юридичний термін, який означає поширення свідомо хибних вигадок, що ганьблять особу або групу осіб. Наклеп — це завжди хибні факти (з прізвищами, відомостями про особу від конкретної особи або іншого джерела інформації), а от оціночні судження є лише припущеннями, думками певних осіб. У кримінальному законодавстві України до 2001 р. наклеп був умисним злочином приватного обвинувачення (за деякими винятками). Після введення в дію нового Кримінального кодексу України наклеп декриміналізували. Парламентська асамблея Ради Європи позитивно оцінила декриміналізацію наклепів.

А ось образа — це зневажливе висловлювання або вчинок, спрямовані проти будь-кого і викликають у нього почуття душевного болю. Образа може бути завдано як публічно, так і за відсутності людини, на яку вона спрямована. Відповідно до статей 3, 28 Конституції України йдеться про те, що честь та гідність людини є найвищою соціальною цінністю, а також проголошується право кожного на повагу до її гідності.

Що ж робити людині, коли її честь та гідність були ображені? Він має право звернутися до суду з позовом про захист честі та гідності (стаття 23 Цивільного кодексу України). Без доказів (хіба що кривдник сам визнає свою провину) довести щось буде важко, тому Вам потрібні у такому разі свідки, копії сторінок (скриншоти) публікації з уламками у соціальній мережі.

Іноді публікації наклепницького та образливого характеру можуть завдати шкоди здоров'ю. Якщо внаслідок дій кривдника стан Вашого здоров'я погіршився настільки, що Ви втратили можливість нормально жити та працювати, підключайте до позову довідку від лікаря та зможете вимагати відшкодування матеріальних збитків за лікування, моральних збитків. Розмір грошового відшкодування залежить від великої кількості факторів: ступеня вини відповідача, характеру правопорушення, ступеня шкоди, заподіяної потерпілому, та доказів, які надали сторони в ході судового процесу, інших обставин.

Не залишайте просто так любителів зганьбити Ваше добре ім'я, звичайно, суд — не місце для шоу, а для з'ясування правди та відстоювання прав людини.

Нюансів у таких справах дуже багато, але ми окреслили основні важливі моменти, які слід знати кожній людині. Нехай ця проблема Вас обійде!

Прес-секретар Хмельницького міськрайонного суду Наталія Міщук

Закон і Бізнес

Add comment

Підтримайте проект

Допоможіть проекту для оплати хостингу та розвитку ресурсу.

Підтримати

Індекс Google

Потраплення відгуків до індексу Google займає до 3-х днів після публікації.

Докладніше